چرا سی آر ام در بخش فروش بسیار مهم است؟!

چرا سی آر ام در بخش فروش بسیار مهم است؟!

معمولا چه انتظاری از یک کارشناس فروش وجود دارد؟ اگر شما صاحب یک کسب و کار باشید، انتظار دارید که کارشناسان فروش شما چه کاری انجام بدهند؟ طبیعی است که احتمالا پاسخ شما این باشد: این که قادر باشند در مدت زمان کوتاه تر بتوانند معاملات بیشتری را انجام دهند.

سی آر ام در بخش فروش

معمولا چه انتظاری از یک کارشناس فروش وجود دارد؟ اگر شما صاحب یک کسب و کار باشید، انتظار دارید که کارشناسان فروش شما چه کاری انجام بدهند؟

طبیعی است که احتمالا پاسخ شما این باشد: این که قادر باشند در مدت زمان کوتاه تر بتوانند معاملات بیشتری را انجام دهند.

طبیعی است که چنین کاری به صورت دستی قابل انجام نیست. به همین دلیل است که نرم افزارهایی مثل سی آر ام می توانند بسیار مفید و موثر باشند.

در واقع یکی از کارکردهای سی آر ام، کمک به کارشناسان فروش برای افزایش فروش محصولات و خدمات کسب و کار است. در واقع نرم افزار CRM این کار را با نظم دهی و آسان تر کردن امور انجام می شود. به این ترتیب کارشناسان می توانند خیلی ساده و راحت به اطلاعات مفید دسترسی داشته باشند و بر اساس یک نظم مشخص حرکت کنند.

در این مقاله از وبسایت کیان پرداز هوشمند می خواهیم به موضوع سی آر ام در بخش فروش بپردازیم. اگر به این موضوع علاقه دارید یا صاحب یک کسب و کار هستید، توصیه می کنیم که حتما این متن را تا انتها ادامه بدهید.

چرا کارشناسان فروش به نرم افزار سی آر ام نیاز دارند؟

اهمیت سی آر ام در بخش فروش
اهمیت سی آر ام مایکروسافت در بخش فروش

در یک کسب و کار، این کارشناسان فروش هستند که بیشترین تعامل و ارتباط را با مشتریان دارند. به همین دلیل است که علاوه بر وظیفه ی سنگینی که بر دوش آن هاست، همواره شلوغ هستند. لازم است که یک کارشناس فروش تماس های تلفنی را پاسخگو باشد، ایمیل های ارسالی به مشتریان را بررسی کند، جلسات ملاقاتی متعددی داشته باشد و آمار فروش را نیز مورد تحلیل و بررسی قرار بدهد. همان طور که می بینید وظایف یک کارشناس فروش بسیار گسترده و زیاد است.

طبیعی است که بدون کمک نمی تواند به تمام این امور و وظایف رسیدگی کند. یک کارشناس فروش لازم دارد که خیلی سریع به اطلاعات مشتریان و سابقه ی تماس آن ها دسترسی داشته باشند تا از این طریق فعالیت و اهداف فروش خود را مدیریت و کنترل کنند.

در نتیجه وجود نرم افزار crm لازم و ضروری می شود. به این ترتیب کارشناسان فروش می توانند امور روتین و روزانه ی خود را با بهره وری بیشتری انجام دهند و سرعت انجام امور را بالا ببرند.

مزایای سی آر ام در بخش فروش

وقتی که اعلام می کنیم که وجود یک نرم افزار سی آر ام در بخش فروش لازم و ضروری است، منظورمان چیست؟ در حقیقت چه مزایایی به دنبال خواهد داشت؟ به طور خلاصه به بخشی از مزیت های CRM در بخش فروش اشاره کرده ایم:

 • کار کردن با آن برای کارشناسان فروش آسان است

از اصلی ترین دلایل محبوبیت سی آر ام در بخش فروش این است که کارشناسان خیلی راحت می توانند آن را استفاده کنند و روند فروش را تسریع ببخشند. در حقیقت نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان باید با فرآیندهای کسب و کار کارشناسان و نحوه ی عملکرد آن ها تطابق داشته باشد.

 • مدیریت زمان صورت می گیرد

زمانی که از نرم افزار سی آر ام در بخش فروش استفاده می کنید، در حقیقت بر اساس یک تقویم کاری پیش خواهید رفت. به این ترتیب تمام کارها بر اساس برنامه ریزی موجود در سی آر ام پیش می رود و در نهایت، مدیریت بهتری بر انجام امور صورت می گیرد. با استفاده از اطلاعاتی که در سی آر ام موجود است، کارشناس می تواند که اولویت بندی خود را داشته باشد. از زمان خود به طرز مفیدتر و موثرتری استفاده کند و به این ترتیب فروش را افزایش بدهد.

 • نیازی به ورود دستی داده ها نخواهد بود

یکی دیگر از مزیت های بزرگی که در خصوص نرم افزار سی آر ام برای فروش وجود دارد این است که دیگر نیازی به ورود دستی اطلاعات در آن نیست. کاری که قطعا سخت و زمانبر است و می تواند وقت مفید کارشناس فروش را از بین ببرد. زمانی که ورود اطلاعات هوشمندسازی شود، کارشناسان فروش می توانند زمان کافی برای امر فروش بگذارند.

در ضمن صحت و دقت اطلاعات نیز به این شیوه بالا می رود.

اهمیت CRM در فروش نیمه دوم سال

تا به حال هیچ کسب و کاری دیده نشده که در نیمه ی دوم سال، سرش شلوغ نباشد. همه درگیر محاسبات و سفارش های متنوع خود هستند. سر کارشناسان فروش از همه شلوغ تر است چرا که همه می خواهند قبل از آغاز سال جدید، سر و سامانی به اوضاع خود بدهند. اما چرا؟

 • طبیعتا خیلی از شرکت های بزرگ ترجیح می دهند که خریدهای بزرگ خود را در نیمه دوم سال انجام دهند.
 • شرکت های دولتی هم خریدهای خود را در این وقت سال انجام می دهند
 • خیلی از شرکت های کوچک و بزرگ، برای این که خرید خود را به آن طرف سال واگذار نکنند و مجبور نشوند که هزینه بیشتری برای خرید آن ها، پرداخت کنند ترجیح می دهند که سفارشات خود را در نیمه ی دوم سال بدهند.
 • در ضمن یادتان نرود که خیلی از مشتریان نیز ترجیح می دهند که خریدهای خود را شب عید انجام دهند.

به همین دلیل است که بیشتر کارشناسان فروش در نیمه ی دوم سال بسیار شلوغ هستند. در واقع اهمیتی که این ۶ ماه برای کسب و کار دارد، حیاتی و ضروری است. در صورتی که کسب و کارتان در نیمه ی اول سال با ضرر مواجه بوده است، تنها همین ۶ ماه را فرصت دارید که جبران ضرر نمایید.

تمام این نکات را ذکر کردیم که بگوییم استفاده از نرم افزار سی آر ام برای نیمه ی دوم سال بسیار حیاتی تر و ضروری تر می شود. سی آر ام به شما کمک می کند تا اطلاعات کافی در مورد مشتریان به دست آورید و با اولویت بندی، بتوانید فروش بیشتری را تجربه کنید.

مزایای سی آرم در بخش فروش برای مدیران

تصور نکنید که سی آر ام در بخش فروش فقط برای کارمندان و کارشناسان بخش فروش مفید و موثر است. بلکه مدیران نیز می توانند بهره های فراوانی از این نرم افزار ببرند. برخی از این مزایای را در ادامه عنوان کرده ایم:

 • تعیین پتانسیل فروش: مدیران می توانند با بررسی اطلاعاتی که در مورد فروش سالیان قبل وجود دارد، میزان فروش را تخمین بزنند. به این ترتیب برای برنامه ریزی های آینده آماده تر خواهند بود.
 • تعیین میزان عقب ماندن از فروش نیمه اول سال: همان طور که اشاره کردیم، گاهی مواقع ممکن است که یک شرکت در نیمه ی اول سال نتواند به فروش مورد نظر خود دست پیدا کند و چاره ای جز جبران آن در نیمه ی دوم سال نخواهد داشت. نرم افزار سی آر ام با ارائه ی اطلاعات مورد نظر، می تواند مشخص کند که چقدر از فروش شش ماه اول خود عقب هستید و باید در نیمه ی دوم سال چقدر بفروشید تا جبران شود.
 • مشخص کردن پتانسیل بازار: با استفاده از گزارش ها و اطلاعاتی که در سی آر ام ذخیره شده اند، می توانید وضعیت بازار را بسنجید و مشخص کنید که شرایط بازار در ۶ ماه ی دوم سال چگونه خواهد بود.
 • امکان برنامه ریزی: این اطلاعات به شما کمک می کند که برای تمام جنبه های فروش شرکت خود برنامه ریزی داشته باشید. تعیین یک استراتژی دقیق بدون اطلاعات لازم اصلا امکان پذیر نیست.
 • امکان مدیریت مشتریان مهم: برخی از مشتریان به دلیل میزان خرید خود، برای کسب و کار خیلی مهم هستند. در نتیجه می توانید رفتار آن ها در ۶ ماهه ی نخست سال را بررسی کرده و برای نیمه ی دوم سال برنامه داشته باشید.
 • توسعه کاریز فروش: در صورتی که مدیر یک کسب و کار هستید، پس به خوبی با مفهوم کاریز فروش آشنایی دارید. با استفاده از سی آر ام می توانید برای کاریزهای فروش خود برنامه ریزی داشته باشید. بسیار مهم و ضروری است که چنین اقداماتی در ۶ ماه دوم سال صورت بگیرد.
 • فروش های مکمل و افزوده: یادتان نرود که فروش مکمل و افزوده برای کالاهای خوش سود، می تواند میزان فروش را افزایش دهد. ایجاد امکان فروش مکمل و افزوده از طریق نرم افزار سی آر ام کاملا انجام پذیر است.
 • برنامه ریزی تامین: شما می توانید بر اساس مشاهده ی میزان فروش کسب و کار، نیازهای دیگر بخش های شرکت را کنترل کرده و برطرف کنید.
 • افزایش انگیزه کارکنان بخش فروش: می توانید با استفاده از نرم افزار سی آر ام، از میزان فروش کارمندان مختلف خود اطلاع پیدا کنید و با پاداش و مزایا، انگیزه ی آنان برای افزایش فروش را بیشتر کنید.

سخن آخر

در نهایت باید اشاره کنیم که کاربردهای مختلفی برای نرم افزار سی آر ام متصور شده اند. اما شاید هیچ یک از این کاربردها به اندازه ی اثرگذاری اش در میزان فروش مهم نباشد. چرا که به هر حال حیات یک کسب و کار به میزان فروش آن بستگی دارد.

شما می توانید با نرم افزارهای مختلف سی آر ام، تجربه ی موفقی از افزایش فروش داشته باشید.

با ما در تماس باشید

برای دریافت آخرین مقالات و نوشته ها عضو خبرنامه شوید.

© 2021 تمام حقوق این وبلاگ متعلق به کیان پرداز هوشمند می باشد.