به دلیل اختلال مخابراتی خواهشمند است از طریق شماره 09198906850 با ما در ارتباط باشید

10 نکته طلایی برای خرید نرم افزار CRM

خرید نرم افزار CRM

خرید نرم افزار CRM : بعد از اینکه به اهمیت نصب و راه اندازی CRM پی بردید، وقت آن می رسد که یکی از این نرم افزارها را برای خود انتخاب کنید. اما کدامیک را؟ بهترین نرم افزار CRM کدام است؟ برای راه اندازی آن باید با کدام شرکت همکاری کنید؟ با وبلاگ کیان پرداز هوشمند همراه باشید تا با 10 نکته ضروری برای خرید نرم افزار CRM آشنا شوید.

کیان پرداز هوشمند بهترین و کامل ترین نرم افزار سی آر ام، یعنی مایکروسافت داینامیکس 365 را به صورت کاملا فارسی، متناسب با درخواست ها، نیازها و ظرفیت های شرکت شما پیاده سازی می کند. برای خرید خدمات سی آر ام کیان پرداز هوشمند کافیست وارد صفحه تماس با ما شوید.

مواردی که برای خرید نرم افزار CRM باید به آنها دقت کنید

1. نیازهای خود را مشخص کنید

اولین کاری که باید هنگام انتخاب CRM برای کسب و کار خود انجام دهید این است که نقشه فرآیندهای فروش و بازاریابی خود را ترسیم کنید و ببینید کدام بخش از آن را می‌خواهید ساده سازی کرده و بهبود ببخشید. اصولا مشکلاتی که کسب و کار شما با آن مواجه است، نیازهای شما را شکل می دهد. بنابراین بهتر است ابتدا روی فرآیندهایی تمرکز کنید که می‌ خواهید آنها را بهبود دهید.

برای تعیین نیازمندی های واقعی خود، قبل از خرید نرم افزار CRM سوالات زیر را از خود بپرسید و صادقانه و درست به آنها پاسخ دهید:

 • آیا باید روند تولید سرنخ های فروش (مشتریان بالقوه) را افزایش دهم؟ اگر چنین است، باید سی آر امی را در نظر بگیرید که بر تولید سرنخ و افزایش هوشمندی در پیدا کردن مشتریان جدید تمرکز دارد.
 • آیا معاملات در قیف فروش من گیر می کنند؟ اگر چنین است، باید سی آر امی را انتخاب کنید که قدرت ارائه گزارش های فروش دقیق دارد و می تواند در شناسایی تنگناهای معاملاتی به شما کمک کند. استفاده از چنین نرم افزاری باعث می شود که شما در تنظیم فرآیندهای کسب و کار و انتقال سرنخ های خود (مشتریان بالقوه) به سمت پایین قیف فروش دست بالا را داشته باشید.
 • آیا نیاز دارم به اطلاعات تماس خود دسترسی بهتری داشته باشم؟ اگر چنین است، مناسب ترین راه حل برای شما انتخاب نرم افزاری است که پرونده های چند جانبه و گسترده از مشتریان در اختیارتان قرار می دهد.
 • آیا نیاز دارم تا کارایی و راندمان تیم هایم افزایش دهم؟ اگر چنین است، باید نرم افزاری را انتخاب کنید که بیشترین قابلیت برای اتوماسیون فرایندهای اداری را دارد.
 • آیا می‌ خواهم دسترسی آسان ‌تری به نتایج مورد نظرم داشته باشم؟ اگر چنین است، باید سی آر امی را انتخاب کنید که دارای داشبوردهای قابل تنظیم باشد و به خوبی سفارشی سازی شود.
 • آیا تیم فروش من قادر به تبدیل سرنخ ها به مشتری فعال نیست؟ اگر چنین است، به دنبال یک CRM باشید که از سیستم امتیازدهی برخوردار است و می تواند در تبدیل بهتر سرنخ ها به مشتریان فعال به شما کمک کند.

این فهرست می ‌تواند همینطور ادامه پیدا کند، اما همین نمونه کوچک از سوال های اساسی، به شما کمک می کند تا با پرسیدن سوالات درست، به خوبی نیازمندی های واقعی مجموعه خود را شناسایی کنید. فقط به یاد داشته باشید که تمام نیازهای فعلی کسب و کار شما باید با اهداف تجاری گسترده تر شما در آینده مطابقت داشته باشند. به عبارت دیگر، صرفا به دنبال یک راه حل موقتی نباشید و نیم نگاهی هم به آینده داشته باشید.

2. قابلیت هایی را که CRM مد نظر شما باید داشته باشد، مشخص کنید

بعد از اینکه مشخص کردید با پیاده سازی یک نرم افزار CRM به چه چیزی می خواهید برسید، وقت آن می رسد که مهمترین قابلیت های مورد انتظار از نرم افزار را نیز تعیین کنید. نرم افزار سی آر ام مورد نظر شما چه قابلیت هایی باید داشته باشد؟

در زیر به برخی از مهمترین قابلیت هایی که یک نرم افزار CRM خوب باید از آنها بهره مند باشد اشاره می کنیم:

 • مدیریت مخاطبین
 • ترسیم کاریز فروش
 • قابلیت های بازاریابی
 • قابلیت های CRM اجتماعی
 • داشبورد سفارشی سازی شده
 • ارائه  گزارش های تحلیلی به صورت تصویری و نموداری
 • یکپارچه سازی و مدیریت مرکز تماس
 • اتوماسیون فرآیندهای فروش
 • اتوماسیون بازاریابی ایمیلی
 • ادغام با ابزارهای فناوری دیگر
 • امکان نصب و پیاده سازی ماژول های تکمیلی
 • سازگاری با سیستم تلفنی
 • بهره مندی از سیستم امتیازدهی

ضمنا خاطرتان باشد که تازه در ابتدای مسیر هستید و ممکن است الزاما به بسیاری از ابزارهایی که رقبای بزرگ شما در حال استفاده از آنها هستند نیازی نداشته باشید. خرید نرم افزار CRM بسیار پیچیده در ابتدای راه می تواند شما را پس بزند. اگر کار با نرم افزار برای کارمندان شما بسیار دشوار باشد، به سرعت در موقعیتی قرار می‌گیرید که به دلیل نرخ پایین پذیرش، از مزایای استفاده از سیستم CRM  بی بهره می مانید.

برای آشنایی بیشتر با قابلیت های CRM کیان پرداز هوشمند، این مطلب را مطالعه کنید.

3. تیم هایی که از CRM استفاده می کنند را مشخص کنید

یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه کنید، این است که کدامیک از تیم ها و واحدهای شرکت شما قصد دارند از CRM استفاده کنند؟ گرچه این یک تصمیم کاملا مدیریتی است اما می توانید کارمندان را هم مشارکت دهید و نظر آنان را هم بپرسید.

اینکار نه تنها رابطه بین کارمندان و مدیران را تقویت می کند، بلکه پذیرش سیستم CRM را در آینده نیز آسان تر می نماید.

 • فهرستی از تمام تیم هایی که از سیستم سی آر ام استفاده خواهند کرد تهیه کنید
 • کارمندان را جمع کنید و اجازه دهید خودشان به شما بگویند که به چه قابلیت هایی نیاز دارند
 • از آنها بخواهید راه حل ها و نرم افزارهای آزمایشی مختلف را تست کنند
 • در نهایت نرم افزاری را که کارمندان بیشتر با آن راحت هستند و بهترین راه حل را در اختیار شما قرار می دهد انتخاب کنید

4. بودجه خود را مشخص کنید

بودجه ها همیشه محدود هستند. قطعا هیچکس دوست ندارد هزینه زیادی بابت سیستم CRM بپردازد اما نتیجه لازم را از آن نگیرد. نرم افزار سی آر ام طراحی شده تا به رشد کسب و کار شما کمک کند، نه اینکه آن را نابود نماید!

از این رو در زمان خرید نرم افزار CRM برای کسب و کار خود، حتما برنامه ای را انتخاب کنید که متناسب با بودجه شماست. خرید نرم افزارهای گرانتری که وعده های رنگارنگ به شما می دهند و فراتر رفتن از سطح بودجه، به شما کمکی نخواهد نخواهد کرد. همواره به یاد داشته باشید که بعدا هم می توانید سیستم سی آر ام خود را گسترده تر کنید. پس فعلا روی برنامه بودجه خود  باقی بمانید.

در زیر به مهمترین ترفندها در زمینه انتخاب بهترین نرم افزار CRM متناسب با بودجه کم اشاره می کنیم:

 • اطمینان حاصل کنید که هیچ هزینه پنهانی برای ویژگی های CRM که می خواهید استفاده کنید وجود ندارد. یعنی شرکت ارائه دهنده نرم افزار، بابت ویژگی هایی که وعده شان را به شما داده هزینه اضافی از شما دریافت نمی کند
 • برخی از نرم افزار های CRM نیاز به پرداخت حق اشتراک دارند. ببیند که پرداخت سالانه حق اشتراک به صرفه تر است یا ماهیانه
 • سعی کنید در بازه تخفیف های ویژه برای خرید نرم افزار CRM اقدام کنید
 • تمام نسخه هایی که فروشنده CRM ارائه می دهد را بررسی کرده و مناسب ترین آن را متناسب با نیازهای کسب و کار خود انتخاب کنید
خرید نرم افزار CRM
خرید CRM

شرکت کیان پرداز هوشمند در هنگام ارائه نرم افزار CRM تمام قابلیت هایی که با بودجه خود می توانید از آنها بهره مند شوید را با شما در میان می گذارد. همچنین به تمام ماژول های تکمیلی که به صرف هزینه اضافی نیاز دارند نیز اشاره می کند تا همه چیز در هنگام خرید نرم افزار CRM شفاف باشد. کیان پرداز همچنین، هرچند وقت یکبار جشنواره های تخفیفی برگزار می کند که می توانید در این جشنواره ها سی آر ام را با قیمت مناسب تری تهیه کنید.

5. از امنیت داده های خود مطمئن شوید

به یاد داشته باشید که تمام داده ها و اطلاعات شما قرار است روی سی آر ام پیاده  سازی و ذخیره شوند. از این رو حفظ امنیت  آنها اهمیت بسیار زیادی دارد. در هنگام خرید نرم افزار CRM مطمئن شوید که شرکت ارائه دهنده برنامه به تعهدات حفاظت از داده های شما پایبند است. این موضوع باید در قرارداد نهایی حتما ذکر شود.

6. ببیند که آیا شرکت ارائه دهنده CRM در صنعت شما تجربه دارد یا خیر

اعتماد کردن به ارائه دهنده سی آر امی که تجربه و تخصص کافی در حوزه کسب و کار شما ندارد دشوار و پر ریسک است. از این رو شرکتی را انتخاب کنید که با صنعت و حوزه کسب و کار شما آشنایی دارد و حتی‌الامکان تجربه راه اندازی CRM برای شرکتی مشابه را داشته است.

هر صنعت ویژگی ‌های خاص خودش را دارد و ارائه ‌دهنده سی آر ام باید با آن‌ها آشنا باشد تا بتواند بهترین نرم افزار را برای شرکت شما پیاده سازی کند.

البته تنها تجربه ملاک نیست، بلکه در جلسات معارفه باید میزان علم و دانش ارائه دهنده از صنعت خود را مورد سنجش قرار دهید. چنانچه پی بردید که شرکت مورد نظر به خوبی با نوع و مشکلات صنعت شما آشناست، می توانید با خیالی آسوده تر به او اعتماد کنید.

7. شرکتی را پیدا کنید که نسخه موبایلی CRM را هم ارائه می کند

در گذشته قابلیت پیاده سازی CRM روی گوشی های موبایل یک قابلیت اضافه و بانمک بود. اما امروزه زمانه تغییر کرده و گوشی های تلفن همراه جایگاه بسیار ویژه تری پیدا کرده اند. امروزه بهره مندی از یک نرم افزار CRM اندروید یا iOS اهمیت زیادی دارد.

همچنین بسیاری از شرکت ها نیروهایی دورکار دارند و بسیاری از فعالیت ها را از راه دور انجام می دهند. کارمندان و مدیران نیز ممکن است سفر باشند نیاز داشته باشند از راه دور به سیستم سی آر ام دسترسی داشته باشند. از طرف دیگر بسیاری از کارمندان نیاز دارند در حال حرکت بتوانند از CRM استفاده کنند، مانند مسئول انبار و بازاریابان میدانی. در چنین شرایطی داشتن یک نسخه موبایلی از CRM الزامی و حیاتی است.

از این رو شرکتی را برای همکاری انتخاب کنید که نسخه موبایلی CRM را نیز در اختیار شما قرار می دهد. قابلیتی که داینامیکس 365 کیان پرداز هوشمند نیز از آن برخوردار است.

خرید نرم افزار CRM
خرید نرم افزار CRM

برای نصب و راه اندازی بهترین نرم افزار CRM با کیان پرداز هوشمند تماس بگیرید.

8. از کیفیت خدمات پشتیبانی شرکت ارائه دهنده CRM مطمئن شوید

دقت داشته باشید که سیستم های سی آر ام به عنوان سیستم های آی‌تی به پشتیبانی دائمی نیاز دارند. نرم افزار ممکن است با ایراداتی روبرو شود، یا ممکن است برای استفاده از آن سوالاتی داشته باشید که در سریع ترین زمان ممکن به جواب دهی نیاز دارند. همچنین باید به خوبی از امنیت داده های ذخیره شده روی بستر CRM خود پشتیبانی کنید.

از این رو بسیار مهم است که شرکت ارائه دهنده CRM خدمات پشتیبانی مناسبی داشته باشد و در هر ساعتی از شبانه روز که با نرم افزار به مشکلی برخوردید، پاسخگوی سوالات شما باشد و نیازهایتان را مرتفع کند.

در هنگام استفاده از CRM تحت وب به حضور یک مشاور آی تی نیاز دارید. در این راستا می توانید خودتان یک متخصص را استخدام کنید، یا با شرکت ارائه دهنده در راستای دریافت خدمات پشتیبانی آی‌تی قرارداد ببندید.

9. مطمئن شوید که CRM مورد نظر با سیستم فعلی شما سازگار است

بسیاری از شرکت ها پیش از خرید نرم افزار CRM سیستم های مدیریتی و سازماندهی دیگری را نصب کرده و در حال استفاده از آنها هستند. نصب سی آر ام نباید به معنی حذف کردن سیستم های دیگر باشد.

از این رو سی آر امی را انتخاب کنید که سازگاری بسیار مناسب با سایر سیستم های کسب و کار شما دارد و می تواند به خوبی داده های آن را در بستر خود یکپارچه کند. بعضی از نرم افزارهای CRM این سازگاری را ندارند و دسترسی به داده های نرم افزارهای دیگر را دشوار می کنند.

نرم افزار مایکروسافت داینامیکس کیان پرداز هوشمند سازگاری و مطابقت بسیار مطلوبی با سایر سیستم های نرم افزاری رایج در ایران دارد.

خرید نرم افزار CRM
خرید نرم افزار CRM

10. نیم نگاهی به آینده داشته باشید

قبلا هم اشاره کردیم که نباید فقط به رفع نیازهای فعلی خود توجه داشته باشید. یادتان باشد که CRM اصولا برای رشد دادن و پیشرفت کسب و کار شما طراحی شده. بنابراین نرم افزاری را انتخاب کنید که بعدها با پیشرفت مجموعه نیز بتوانید همچنان از آن استفاده کنید.

بنابراین در هنگام خرید نرم افزار CRM به قابلیت های توسعه پذیری آن حتما توجه داشته باشید تا بعدها نیازی به تعویض کردن برنامه ای که این همه برایش هزینه کرده اید نداشته باشید.

مایکروسافت داینامیکس قابلیت های بسیار متنوعی دارد و پاسخگوی نیازهای بزرگترین کسب و کارها هست. شما می توانید در ابتدا متناسب با نیازهای خود برنامه را سفارشی سازی کرده و برخی از قابلیت هایی که فعلا به آنها احتیاج ندارید را قفل نمایید. و بعدها که کسب و کارتان رشد پیدا کرد از تمام قابلیت های گسترده آن بهره ببرید.

چهار کاری که باید در هنگام انتخاب نرم افزار سی آر ام انجام دهید

پس از بررسی نکات فوق و آماده سازی بسترهای مناسب جهت اجرای سی آر ام، نوبت به انتخاب یک نرم افزار خوب می‌رسد. جا دارد در خصوص کارهایی که باید برای انتخاب بهترین نرم افزار سی آر ام انجام دهید هم کمی صحبت کنیم.

گرچه داینامیکس 365 بهترین نرم افزار CRM به شمار می‌رود که کیان پرداز هوشمند آن را به صورت کاملا فارسی سازی و سفارشی سازی شده در اختیار شما قرار می‌دهد، اما به هر صورت قبل از انتخاب نهایی، باید تحقیقات کاملی را انجام دهید.

چهار مورد زیر، مهم‌ترین کارهایی هستند که بهتر است برای انتخاب CRM انجام دهید:

·  بررسی نظرات متخصصان و تحلیلگران

برای انتخاب یک سی آر ام خوب جهت خرید، ابتدا بهتر است نظر کارشناسان حرفه‌ای را بررسی کنید و ببینید که چه می‌گویند. بررسی کامنت‌های تخصصی، کمک خواستن از کارشناسان مدیریت و آی‌تی و غیره بسیار به شما کمک خواهد کرد.

·  بررسی بازخوردهای کاربران CRM مورد نظر

سایت‌های معتبر متنوعی وجود دارند که روی سیستم‌های نرم افزاری مدیریت متمرکز هستند. با بررسی این سایت و البته کامنت‌های کاربران در فضای مجازی، می‌توانید به دید مناسبی از عملکرد واقعی نرم افزار سی آر ام دست پیدا کنید.

توجه کردن به کامنت‌ها و بازخوردهای واقعی از کاربران حقیقی برای داشتن یک انتخاب دقیق واقعاً ضروری خواهد بود.

شبکه اجتماعی لینکدین بستر مناسبی برای دسترسی داشتن به چنین کامنت‌هایی است.

·  بررسی نمونه‌های واقعی

اگر بتوانید یک کسب و کار یا شرکتی در حوزه فعالیت خود و در حد و اندازه های مجموعه خود پیدا کنید که از نرم افزار سی آر ام استفاده می‌کند، می‌توانید از او به عنوان یک مرجع اطلاعاتی بسیار خوب کمک بگیرید. بررسی یک نمونه واقعی مشابه شرایط خود، مطمئناً دید بهتری از ضعف‌ها و قوت‌های سی آر ام مورد نظر شما ارائه می‌کند.

·  لیست نهایی نرم افزارهای مورد نظر خود را امتحان کنید

شرکت‌های ارائه دهنده نرم افزار CRM به شما اجازه می‌دهند برای مدت کوتاهی، به صورت امتحانی از دمو رایگان سی آر ام آن‌ها استفاده کنید. این دموهای رایگان تستی فرصت بسیار خوبی برای بررسی عملکرد واقعی نرم افزار  در اختیار شما قرار می‌دهند.

البته توصیه می‌کنیم تنها یک برنامه را امتحان نکنید و به همه گزینه‌های مطلوب فرصت بدهید تا راحت‌تر بتوانید بهترین را جدا نمایید. بهترین نرم افزار سی آر ام علاوه بر پاسخ دادن به تمام نیازهای شما، باید رابط کاربری آسانی داشته باشد تا در هنگام استفاده از آن، خود و همکارانتان احساس راحتی کنید.

جمع بندی

خرید نرم افزار CRM فرآیندی است که باید روی آن وقت و انرژی بگذارید. CRM تمام کسب و کار شما را در بر می گیرد و می تواند مزیت های زیادی برای شما داشته باشد. اما انتخاب یک CRM نامطلوب نه تنها وقت و هزینه شما را هدر می دهد، بلکه باعث دلزدگی شما شده و از این مزیت ها محرومتان می کند.

بهترین راه حل خرید CRM این است که یک RFP برای شرکت های مورد نظر خود ارسال کنید و بعد از بررسی پروپوزال های رسیده و تست کردن نسخه دمو نرم افزارهای مختلف، بهترین مورد را انتخاب نمایید.

خرید نرم افزار CRM
خرید نرم افزار CRM

برای آشنایی بیشتر با نحوه نوشتن RFP بهتر است این مقاله را مطالعه نمایید.

سوالات متداول

بهترین نرم افزار سی آر ام کدام است؟

نرم افزارهای زیادی در بازار وجود دارند. بهترین نرم افزار CRM را شما باید انتخاب کنید. اما در میان این گزینه ها، مایکروسافت داینامیکس 365 توانسته امتیازات قابل توجهی کسب کند.

آیا می توانیم از نرم افزار سی آر ام رایگان استفاده کنیم؟

نرم افزارهای سی آر ام رایگان گرچه ارزانند، اما فاقد پشتیبانی هستند، پر از باگ و ایرادند، آپدیت پذیر نیستند، امنیت داده ها در آنها تضمین شده نیست، امکان سفارشی سازی و شخصی سازی نیز در آنها وجود ندارد.

قیمت نرم افزار سی آر ام چنده؟

بسته به نوع نرم افزار انتخابی، ماژول های تکمیلی، مدت قرارداد، خدمات پشتیبانی مورد نظر و غیره، قیمت نهایی نرم افزار تعیین می شود. بهتر است شما در سند RFP بودجه خود را مطرح کنید تا شرکت ها متناسب با آن به شما قیمت دهند.

مشخصات و اطلاعات تماس خود را وارد نمایید کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.

  ارتباط با کارشناسان، واتس اپ

  کارشناسان ما روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۷:۳۰ پاسخگوی شما می باشند.

  پاسخگویی از طریق تلفن

  کارشناسان ما روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۷:۳۰ پاسخگوی شما می باشند.

  آخرین مقالات


   Upload File

   درخواست خود را برای ما ارسال نمایید، کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.

    درخواست مشاوره

    درخواست مشاوره خود را ارسال نمایید، کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.